Student coworkers of the Suhm group

(see also the Zeuch subgroup)

Master theses

2012
M. Heger
2013
F. Dietrich, S. Bocklitz (Antwerp)
2014
R. Medel, A. Poblotzki, M. Nörenberg
2015
S. Oswald, H. Gottschalk
2016
K. Meyer
2018
B. Hartwig, M. Lange, A. Nejad, C. Zimmermann

Bachelor theses

2008
L. Schrader
2009
J. Thelemann, M. Heger
2010
P. Drawe, D. Falkowski
2011
J. Schacht, S. Bocklitz, F. Dietrich, M. Hendrich, S. Nehls, M. Nörenberg, R. Wagner, F. Ziegler
2012
K. Papendorf, A. Poblotzki
2013
S. Oswald, K. Meyer
2015
H. Preiß (Kassel)
2016
M. Lange, M. Wallrabe, A. Nejad, B. Hartwig
2017
E. Lang, F. Maiwald, E. Meyer, S. Schweer
2018
L. Leibold, C. Stelbrink, J. Stachowiak

Research projects (including summer students)

1999
E. Alexopoulos, H. Bell, N. Borho, S. Hölsken, E. Kühn, M. Müller, S. Redlich, G. Tebben, D. Zimmermann
2000
R. Karunanandan, T. Kinzel, R. Dede, C. Emmeluth, M. Hansch, M. Knoke, V. Liebau, N. Rackelmann, S. Wenzel, L. Arve, G. Brasche, H. Braun, K. Gericke, M. Jetzki, M. Weimann
2001
A. Gand, Y. Gözlü, J. Kawena, I. Keil, T. Koch, S. Köhler, T. Newrkla, S. Rudolph, C. Stadler, I. Varnay, H. Wolpers, N. Czempinski, M. Heinz, M. Hollerbach, J. Hoßbach, A. Kalbipour, I. Krimmelbein, A. Ringe, H. Shojaei
2002
H. Mingareev, D. H. Nguyen, A. Redeker, K. Starke, L. Biemann, N. Böhnke, F. Major, J. Neumann, U. Scheele, J. Zinngrebe
2003
J. Benner, N. Großmann, S. Jonas, T. Kalkowski, T. Kinzel
2004
G. Glatz, O. Revermann, E. Vöhringer, T. Schäfer, T. Wassermann, L. Biemann, I. Dauster
2005
E. Matyus, T. Wassermann, A. Schütz, M. Albrecht, S. Hesse, J. M. von Hof, M. Quitschau, N. Tölle, C. Hahn, Y. Liu, D. Matthes, C. Noll, S. Scholz
2006
J. Barth, D. Behn, F. Behrendt, K. Hausmann, F. Huff, L. Meiners, E. Meyer, A. Orth, A. Schütz, E. Rusch, S. Heitmüller, M. Kratzke, S. Müllar, A. Noll, A. Spork, T. Tatic, A. Walter, J. Wimberg, S. Wohnig, J. Lee
2007
A. Ficks, H. Gehring, N. Grüger, D. Köster, Y. Leshch, I. Lopez, J.-H. Schütz, N. Zemanek, J. Park
2008
J. Lee, D. Aue, P. Limpachayaporn, H. Sun, L. Wu, C. Pradzynski, L. Schrader, C. Klie, M. Lohrenscheit, K. Lossie, M. Metze, S. Polk, M. Rittmeier, J. Bierwagen, B. Zhang, R. Balabin, J. Thelemann
2009
J. Zischang, K. Otto, M. Heger, J. Will
2010
J. Kaup, A. Binning, H. Schröder, F. Dietrich, C. Dierking, R. Wagner, A. Schmidt-May
2011
S. Janke, M. Kügler, V. Buchholz, D. Weiß
2012
H. Smejkalova, T. Stolper, T. Nack, J. Wallbaum, J. Hubrich
2013
S. Bocklitz, R. Medel, C. Schiewer
2014
J. Mechau
2015
S. Meyer, J. Dietz, A. Deinert, K. Meyer, H. Gottschalk, C. Baehr
2016
N. Henning, N. Karschin
2017
F. Hecker, A. Nejad, B. Hartwig, M. Lange, C. Zimmermann
Revised